Żołnierze w Afganistanie biegli z nami!

bieg europejski gamberi (Afganistan)

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim, to trzecie wydarzenie, które jednocześnie rozgrywało się na dwóch odległych od siebie miejscach, w dwóch krajach, a nawet 2 kontentacjach. Znów w Gdyni mieliśmy mieliśmy okazję zjednoczyć się z rodakami służącymi w Afganistanie. W PKO Grand Prix Gdyni korespondencyjnie wystartowali polscy żołnierze stacjonujący w bazie Gamberi.

Zachęcamy do przeczytania relacji, którą przygotował komandor podporucznik Rafał Prętnik.

W godzinach popołudniowych, o 17:00 czasu lokalnego, 7 maja 2017 roku, na terenie bazy TB (Tactical Base) Gamberi w Afganistanie odbył się Bieg Europejski.

Wzięli w nim udział, wraz z żołnierzami V zmiany PKW RSM (Polskiego Kontyngentu Wojskowego Resolute Support Mission), również żołnierze amerykańscy oraz przedstawiciele armii Ugandy.

Na liście startowej biegu widniały 44 nazwiska. Ostatecznie trasę pokonało 38 żołnierzy. Tuż przed biegiem zawodnikom przedstawiono ideę i organizację biegu oraz trasę rywalizacji.

Warunki do biegania w bazie Gamberi należą do wymagających ze względu na bardzo trudne, kamieniste podłoże,  temperaturę wynoszącą ok. 38 stopni Celsjusza i wysokie położenie względem poziomu morza (550 m.n.p.m).

Jako pierwszy na metę wbiegł major Brandom Ueki (szef finansów TAAC-E – Train Advise Assist Command-East). Tuż za triumfatorem biegu uplasował się kapitan Ricardo Ellin (doradca ds. finansów z MAT – Military Advisor Team), a na najniższym stopniu podium stanął kapitan Chet Hutchinson (doradca ds. ROE – Rules of Engagement z MAT).

Natomiast najlepszym z polskich żołnierzy okazał się pułkownik Radosław Gwiazda.
Rywalizację kobiet wygrała major Ashley Goldman (doradca). Drugie miejsce przypadło major Michele Borghino (prawnik TAAC-E ), a trzecie – sierżant Michelle Mataban (logistyk z TAAC-E).

Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy biegu otrzymali medale pamiątkowe, a pierwsze trzy miejsca uhonorowano pucharami. Wszystkie uczestniczki otrzymały koszulki okolicznościowe, które ufundowane zostały przez Miasto Gdynia.

Organizacja biegu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony amerykańskiej, która ponownie udzieliła wsparcia logistycznego.

Zabezpieczenie medyczne i bezpieczeństwo imprezy zapewnione  zostało przez żołnierzy polskiego plutonu.

Bieg Europejski to drugie tegoroczne wydarzenie, które zaliczane jest do cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Przypomnijmy, że 12 lutego w TB Gamberi, sezon otworzył Bieg Urodzinowy Gdyni. Ukończyło go wówczas 45 żołnierzy.

Organizatorami biegu w bazie Gamberi w Afganistanie  byli: komandor podporucznik Rafał Prętnik oraz porucznik Przemysław Mastalerz.

Zdjęcia dzięki uprzejmości kapitana Tomasza Zająca. Tekst w oryginale przeczytać można na stronie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.